Hammersholt Byvej 40, 3400 Hillerød
Charmerende firelænget stråtækt ejendom beliggende i godt område mellem Allerød og Hillerød i det gamle Hammersholt (kun 35 min. fra København). Meget smuk oprindelig gårdsplads med pigsten. Stor ugenert have med terrasse. Jorderne ligger op til ejendommen.
Ejendommen er moderniseret og indeholder en rigtig god bolig, som også kan anvendes til repræsentative formål. Stor sittinghall / stue med svalegang og pejs, spisestue, stue / herreværelse samt 2 værelser og Landkøkken samt bryggers.
Badeværelse med kar. På 1. sal repostue, soveværelse samt tre ekstra værelser og toilet. Endvidere to mindre boliger i tilbygninger.
Gode staldforhold med 17 gode hestebokse samt saddelrum. Mulighed for udvidelse i eksisterende længer. God stor ladebygning. Ridehus med rytterstue, udvendig dressurbane 20 x 60 m. og springbane 40 x 40 m. Hegnede folde. Mulighed for ridning direkte i skov.
Marker udlagt til høslet. Stisystem til skole.
Vi har altid nogle af de smukkeste land- og lystejendomme til salg.
Pris
Tjek boliglån
Solgt
Boligareal
292 m2
Værelser
8
Byggeår
1825 / 1965
Driftsbygninger
2.215 m2
Grundareal
11,78 ha
Energimærke
E
Ejendomstype
Landbrugsejendom
Vi har været godt tilfredse med den behandling vi har fået, hvor der både har været vist hensyn til sælger og til os som køber. Mægler har været med til at presse på for at få processen til at glide og komme i mål med et godt resultat for begge parter.
— Dorte og Peter
Efter gennem nogle år med forsøg på salg af vores hus i Nødebo gennem kædemæglere havde vi opgivet, men vi valgte dog at give salget en sidste chance med en ny strategi. I stedet for mæglere som var vant til at sælge standardhuse gik vi til Ole Lindgreen som med stor erfaring i luksushuse ikke rystede på hænderne over vires hus til lidt over 5 mio kr. Vi oplevede en større interesse og udsendelse af flere salgsopstillinger, men skal dog sige at huset blev solgt til en tidligere interesseret, som nu havde solgt sit eget. Men der gav os så en mulighed for at opleve Lindgreens professionelle håndtering af papirarbejdet.
– Jan
Salget af vores landejendom på Oldvejen i Fredensborg er gået lige efter bogen. Hele vejen igennem salgsforløbet, er vi blevet løbende orienteret. I slutfasen var I godt inde over forhandlingerne med køber. Jeres gode købmandskab og erfaring førte til at vi fik en god pris for vores ejendom. Vi takker med 4 flasker god rødvin.
De bedste hilsner fra Bjarne
Vi havde en ejendom hvor vi vidste at målgruppen var smal, og derfor kunne være vanskelig at sælge. Vi havde forsøgt tidligere med en mere traditionel mægler, men efter dette ikke lykkedes tog vi kontakt til Ole Lindgren og Partner. De havde tydeligt en anden tilgang til salg af netop sådan en type ejendom som vi havde og i løbet af ganske få uger havde der været flere fremvisninger end vi nogensinde havde haft før, og en af dem mundede også ud i et salg. Det har været en god oplevelse, og vi kan bestemt anbefale Ole Lindgren og Partner.
De bedste hilsner fra Bjarne Riis
Sømosegaard, blev solgt på den første fremvisning hos ejendomsmægler Ole Lindgreen. Vi fik en behagelig, hurtig og professionel behandling. Hvis du står og skal sælge din landejendom kan vi varmt anbefale Ole og Philip Lindgreen.
Venligst Pia og Jakob Meiland Hansen